Traditionsenligt marscherande

Har du varit ute idag och marscherat och sjungit Internationalen och höjt högerarmen och ropat ”hail”?

Eller det där sista kanske inte ingår i sossarnas traditioner?

Nåväl, vad spelar det för roll- faktum är ju att nazisterna passar bättre på första maj än sossarna gjort på kanske 70 år. Sossarna- de är bara byråkrater av betong. Idag sitter de inte i regeringen, men det kan vara sak samma. De hamnar där igen, och det kommer inte att förändra mycket.

Själva idén att ha en särskild dag om året då folk ska ut och demonstrera, för att därefter snällt återgå till fållan, är löjlig. Att demonstrera av tradition är löjligt.

Just därför platsar nazisterna fint på första maj. Det är inte deras tradition, åtminstone inte vad jag känner till.

Men är det sossarna som beter sig löjligt? Nej, verkligen inte. De beter sig genialt. De lurar röstboskapen, i år igen. Folk är idioter.

Fy på dig sosse, vad du luktar skit. Och vad du snackar skit. Men djävlar vad många korkade idioter som tror dig.

Detta inlägg publicerades i Samhället och Skamhället och märktes , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s